Stres, czyli kilka słów o naszym zdrowiu psychicznym.

Stres, ostatnio coraz częściej się o nim mówi, dlatego postanowiłyśmy przybliżyć wam ten temat.

 

Stres można nazwać chorobą cywilizacyjną, syndromem XXI wieku. Może on mieć charakter pozytywny i mobilizujący – jak na przykład wówczas, gdy czeka nas wykonanie jakiegoś trudnego działania i musimy się do niego przygotować.  Jednak przedłużający się stres lub stale występujące bodźce stresowe wyczerpują siły organizmu i stres zmienia się w stan negatywny, szkodzący zdrowiu – tak psychicznemu, jak i fizycznemu danej osoby. Może być on spowodowany natłokiem informacji, koniecznością nieustannego współzawodnictwa jak i związany z podejmowaniem trudnych decyzji.

 

Jakie choroby wywołuje stres?

Należy pamiętać, że sam stres nie wywołuje choroby, a jedynie katalizuje proces zachorowania. Sytuacje stresowe powodują spadek odporności organizmu. Przewlekły stres może prowadzić do wielu chorób cywilizacyjnych np. depresji, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, a także zespołów bólowych, uzależnień, , czy też migreny.

Stres może być również wywołany dużą ilością obowiązków, dlatego też warto sobie zawsze zaplanować co danego dnia chcemy osiągnąć – postawmy sobie cel i go realizujmy. Nie warto zaczynać wiele rzeczy na raz, ponieważ żadna z nich nie będzie wykonana dokładnie, a nie chodzi nam o ilość tylko o jakość i co najważniejsze, pamiętajmy, żeby robić sobie przerwy między zadaniami, a na pewno będzie nam łatwiej.

 

 

 

 

Warto jednak pamiętać, że zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób powodowanych przez przewlekły stres.

 

Zatem zastanówmy się jak radzić sobie ze stresem, który działa na nas negatywnie.

Ostatnio przeczytałam o metodzie „ABCD walki ze stresem”  i brzmi ona tak:

 

A jak aktywność fizyczna. Minimum 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo. Pogoda za oknem coraz lepsza, dlatego korzystajmy z niej i wybierzmy się na długi spacer czy też przejażdżkę rowerową.

 

B jak bliscy. Dbajmy o dobre relacje z naszymi bliskimi i znajomymi.

 

C czas na sen i odpoczynek.  Dbajmy o wystarczającą ilość snu i odpoczynku, jeżeli jesteśmy zmęczeni jesteśmy mniej produktywni, dlatego po pracy, czy też szkole dajmy sobie chwilę czasu na odpoczynek.

 

D dieta. Często się o niej wspomina, ale równie często zapomina. Zastąpmy batoniki owocami, czy też owocami, a zamiast napoju gazowanego wybierzmy wodę z cytryną.

 

Tylko od nas zależy, czy pozwolimy na to aby stres nas przytłoczył.

Dlatego dajmy sobie każdego dnia czas na chwilę „dla nas”, na czas na relaks i zapomnijmy chociaż na chwile o codziennym zabieganiu i chaosie.

 

A jak wy radzicie sobie ze stresem?

 

 

Ania Mukowska
11 kwietnia 2019