Jak wezwać pogotowie ratunkowe?

Kilka słów o tym jak wezwać pierwszą pomoc.

Na początek przypomnijmy sobie numery alarmowe:

 • 112- centrum powiadamiania ratunkowego (jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy). Zostaniesz przekierowany bezpośrednio do służb ratunkowych – policji, pogotowia lub straży pożarnej. Dlatego też, jeżeli jesteśmy pewni, że potrzebujemy pomocy np. straży pożarnej, to dzwonimy bezpośrednio na numer 998 (krótszy czas). Jak łatwo zapamiętać numer 112? Jeden (jedne usta), jeden (jeden nos), dwa ( dwoje oczu), ten numer każdy zna!
 • 999 – pogotowie ratunkowe
 • 998 – straż pożarna
 • 997 – policja

I co najważniejsze, na numery alarmowe dzwonimy tylko i wyłącznie, kiedy jest to potrzebne, nie są to numery dla zabawy. Jeżeli zadzwonimy bezpodstawnie, to poniesiemy tego konsekwencję, ponieważ ktoś w tym momencie mógł potrzebować pomocy, a liczyła się każda minuta.

Jakie informacje podać podczas wzywania pomocy?

 1. Dokładny adres miejsca, w którym zdarzył się wypadek.
  Dlaczego ten punkt jest na pierwszym miejscu i jest aż tak ważny? Ponieważ, jeżeli nie podamy miejsca zdarzenia karetka do nas nie dojedzie, np. jeżeli stracimy zasięg, rozładuje się bateria w telefonie lub często ze stresu zapominamy o tej informacji i się rozłączamy. Dyspozytor widzi nasz numer i może do nas zadzwonić, jednak to wydłuża czas dojazdu karetki.
 2. Co się stało?
  Krótko i rzeczowo opisujemy sytuację.
 3. Dokładną ilość poszkodowanych.
  Od tej informacji zależy ile zostanie wysłanych zespołów ratowniczych. Przyjmuje się ze jeden zespól pogotowia ratunkowego zajmuje się jednym pacjentem.
 4. Stan poszkodowanych.
  Dzięki tej informacji dyspozytor wie, jak wyposażoną karetkę ma wysłać, jaki zespól ma przyjechać czy sami ratownicy czy zespól z lekarzem (o rodzajach karetki wspomnimy za moment).
 5. Swoje imię i nazwisko.
  Koniecznie podaj swoje nazwisko i nr telefonu. Nieraz karetka ma problem z dojazdem np. nie można odnaleźć adresu lub potrzebne są dodatkowe informacje. Odmowa podania tych danych może zostać zinterpretowana przez dyspozytora ze nasz telefon to głupi żart.

Pamiętaj, nigdy nie rozłączaj się jako pierwszy! Dyspozytor zawsze może mieć do Ciebie dodatkowe pytania.

 

Co to jest ambulans (karetka) oraz jej rodzaje:

Karetka to środek transportu dysponowany na miejsce nagłego zachorowania albo wypadku, przeznaczony do udzielenia pomocy, przewozu chorych lub rannych z miejsca zdarzenia do szpitala, a często również służący do transportów medycznych i międzyszpitalnych.

Tak jak szybciej wspominałam, wyróżniamy kilka rodzajów karetek. Najczęściej spotykamy się z S, P i T.

 • Karetka oznaczona literą S (specjalistyczna) – ambulans reanimacyjny, używany w stanach zagrożenia życia. W obsadzie karetki musi być lekarz o określonej specjalności, ratownik medyczny lub pielęgniarka oraz kierowca.
 • Karetka oznaczona literą P(podstawowa) – ambulans, który jest dysponowany do wypadków, urazów, zachorowań gdzie nie jest wymagane zadysponowanie załogi S. Może zostać skierowany do zgłoszenia w przypadku braku karetki S. Składa się z 3 osób – pielęgniarek lub ratowników medycznych oraz kierowcy.
 • Karetka oznaczona literą T( transportowa) – ambulans transportowy przeznaczony do przewozu chorych nie wymagających intensywnej opieki.

 

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym informacją każdy z was przypomniał sobie numery alarmowe, wzywanie pomocy oraz dowiedział się jakie mamy rodzaje karetek.

Ania Mukowska
5 marca 2019