Nocne Młodzieżowe Manewry Ratownicze

Nocne Młodzieżowe Manewry Ratownicze Gdynia 2018. Dla nas było to wyjątkowe wydarzenie i dziękujemy, że mogłyśmy przyłączyć się do tak wspaniałej ratowniczej inicjatywy. Całość rozpoczęła się od wykładu na temat postępowania na miejscu wypadku – mi.in. badania urazowego i opatrywania ran, a także procedury medycznej zwanej Triage. Następnie przyszła pora na praktykę. W tym roku tematem był wypadek masowy – autobus wjechał w szkołę.

Krzyk, syrena strażacka, dym, panika i walka z samym sobą – dobry ratownik to przede wszystkim opanowany ratownik. Szok, ewakuacja poszkodowanych, opatrywanie ran, złamanie otwarte, krwotok, wstrząs – z tym musieli zmierzyć się uczestnicy, którzy przez cały czas instruowani byli przez doświadczonych ratowników.

Dla nas Manewry były doskonałą okazją do integracji ze środowiskiem ratowniczym i porcją ogromnej motywacji do dalszego kształcenia i działania. Po raz kolejny przeżycie ratownicze nauczyło nas, że wiedza z kursów to jedno, a umiejętność wykorzystania jej w praktyce to drugie. Oby więcej takich wydarzeń!

Dziękujemy bardzo organizatorom, partnerom, pozorantom i wszystkim, którzy przyczynili się do zaistnienia takiej inicjatywy i organizacji wydarzenia.

 

Marta Tomczyńska
17 listopada 2018